sobota, 20 września 2014

Eksperymenty i obserwacje

Pod koniec kwietnia otrzymałam storczyka do reanimiacji. Zamontowałam go na podłkadce z kory i pielęgnowałam w orchidarium. Niestety  uprawa na podładce zaskutkowała tym, że roślina wypuściła jeszcze dwa basal keiki i ani jednego korzenia. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie to roślina po prostu padnie w związku z tym  zdjęłam ją z podkładki i umieściłam w wilgotnym mchu.

kwiecień 2014 r.
wrzesień 2014


czwartek, 18 września 2014

Doritaenopsis Siam Treasure Blue

Doritaenopsis Siam Treasure Blue

Jedyny w mojej kolekcji Doritaenopsis. Roślina jest małych rozmiarów, sprawia wrażenie kruchej. Niestety ma tylko jeden długi korzeń zanurzony w podłożu i resztę, która sprawia wrażenie jakby z jakiegoś powodu każdorazowo zatrzymywałała się po osiągnięciu 2 cm. Chciałabym doczekać kiedyś jego pięknych, niebieskich kwiatów ale czuję, że zajmie to bardzo dużo czasu. Roślina rośnie na parapecie południowego okna, w miejscu jasnym ale nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podloże staram się zraszać codziennie delikatną mgiełką. Czuję, że muszę się uzbroić w cierpliwość nim roślina postanowi obdarzyć mnie kwiatami.



Phalaenopsis Mini Mark

Phalaenopsis Mini Mark

Phalaenopsis Mini Mark to jedna z tych hyryd oznaczonych, których nie trzeba nikomu przedstawiać.
Drobne, piegusowate kwiaty zachwycają storczykarzy na całym świecie.
Również ja nie mogłam oprzeć się jego urokowi.
Mój egzemplarz ma aż 4 pędy i korzenie w bardzo dobrym stanie.
Najlepsze warunki dla tej hybrydki to: umiarkowanie wysokie temperatury, ilość światła oscylująca w granicach półcienia oraz stale wilgotne, średniej granulacji podłoże.
Phalaenopsis Mini Mark jest hybrydą II rzędu. Jego rodzice to:

Pokolenie pierwsze
Phalaenopsis Micro Nova × Phalaenopsis philippinensis

Pokolenie drugie
Phalaenopsis Micro Nova = Phalaenopsis maculata × Phalaenopsis lobbii




Pierwszy storczyk

Tworząc bloga chciałam się skupić głównie na moich botanicznych odmianach Phalaenopsis. W mojej kolekcji jest jednak parę roślin, które zasługują na szczególną uwagę. Jedną z nich jest ta pasiasta dama:

Zasługuje na szczególne miejsce na tym blogu gdyż jest moim pierwszym storczykiem.
Obecne kwitnienie jest pierwszym od dwóch lat.
Niestety poprzedniej jesieni zrzuciła wszystkie pąki.
To niesamowite uczucie ujrzeć jej piękno po tylu latach tym bardziej, że to właśnie od niej zaczęła się moja storczykowa przygoda.

sobota, 13 września 2014

Siewki Phalaenopis

Siewki Phalaenopis

W swojej kolekcji mam 10 sztuk, niestety kilka jest na etapie reanimacji. Na ich zły stan złożyło się kika czynników: tygodniowy wyjazd, uprawa w mchu, zbyt wilgotne podłoże i nieprzeźroczyste doniczki.Sadzonki bez korzeni umieściłam na mchu w zamkniętym słoiku. Czytałam, że taka metoda przynosi dobre rezultaty. Wszystkie pozostałe siewki przesadziłam do przeźroczystych doniczek i prowadzę je w korze i wygląda na to, że jest im dobrze.

PHALAENOPSIS AMBOINENSIS VAR FLAVIDA X SIB
Bardzo ładna, duża sadzonka, po cichu liczę, że może w przyszłym roku wypuści pęd.
Uprawiam ją w akwarium, przy średniej wilgotoności na poziomie 60% i temp. 25*C. Staram się doświetlać co najmniej 5 godzin dziennie.



PHALAENOPSIS (TETRASPIS x CORNU - CERVI RED) x PHAL. VIOLACEA
Moja pierwsza sadzonka. W skutek błędów uprawowych straciła prawie wzystkie korzenie. Został jej tylko jeden i wtedy przesadziłam ją do kory. Dzisiaj wypuscza 5 nowych korzeni i liście. Rośnie na parapecie okna północnego, na tacy z wilgotnym keramzytem.



Phalaenopsis Pallens
Siewka pochodzi z wymiany. Wymieniłam ją za dorosłą hybrydę nieoznaczoną. Wiem, że nie był to interes życia ale mam na prawdę mało miejsca i chciałabym się skupić wyłącznie na storczykach botanicznych i hybrydach pierwszo- i drugorzędowych. Roślinka jest duża, ma ładny system korzeniowy. Po cichu również liczę na kwitnienie w przyszłym roku.





Phalaenopsis honghenensis x lueddemanniana
Siewka od jednego z forumowiczów. Przesadziłam ją do kory, hoduję w akwarium i obserwuję. Na razie jest mała, więc nie widzę jakiś znaczących przyrostów. Mam nadzję, że gdy za pół roku porównam zdjęcia, różnica będzie zauważalna.



Phalaenopsis hieroglyphica x cornu cervi chattaladae




Reanimowane siewki

Phalaenopsis Gigantea

Phalaenopsis Gigantea

Phalaenopsis Giganeta swoją nazwę zawdzięcza rozmiarom, które osiąga. Niestety uchodzi za bardzo trudny w uprawie. Rośnie bardzo wolno, jest poddatna na choroby i do zakwitnienia potrzebuje nawet kilkunastu lat. W naturze rośnie na Borneo, gdzie jest zagrożony wyginięciem. Uprawiam ją w orchidarium,gdzie średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 27*C  a wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%.
Phalaenopsis Gigantea : sierpień 2014

Phalaenopsis javanica

Phalaenopsis javanica
Storczyk jest w mojej kolekcji od sierpnia 2014 roku. Kupiłam go troszkę przesuszonego, z informacją od sprzedawcy, że należy poświęcić mu trochę więcej uwagi. Przesadziłam go do podłoża o średniej granulacji z dodatkiem skały wulkanicznej. Storczyk powinien mieć podłoże stale wilgotne więc umieściłam na górze mech, który zraszam co dwa dni. Rośnie w orchidarium, gdzie temperatura w ciągu dnia wynosi 27 *C, średnia wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 80%. Roślina jest doświetlana ok. 5 godzin dziennie. Wiem, że roślina kwitnie sporadycznie.

Przez ponad miesiąc pobytu w moim orchidarium roślina wypuściła dwa korzenie i jeden liść, co uważam za spore osiągnięcie bo przyznam, że się o nią martwiłam.
Phal. Javanica w sierpniu 2014.

Phal. Javanica we wrześniu 2014 z widocznymi nowymi korzeniami i kiełkującym liściem


Pomarańczowy Phalaenopsis

Duma mojej kolekcji.
Jest to jedna z moich pierwszych roślin i pierwsza skutecznie reanimowana. Kupiłam ją w Castoramie, na wyprzedaży za 5 złotych w kwietniu 2012 roku. Chciałam po raz pierwszy spróbować uratować jakąś roślinę. Wybór padł na tę hybrydę. W momencie zakupu miała dwa kwiaty i jeden korzeń. Reanimowałam ją przez pół roku w wilgotnym keramzycie. Na ten moment rośnie w koszyczku o średnicy 9 cm w podłożu pochodzącym z OG. Kwitła u mnie dwa razy.
Wiem, że jest zwykłą nieoznaczoną hybrydką ale przypomina mi nieco Phal. Venosa.





Phalaenopsis I-Hsin Salmon "Copper Star"

Phalaenopsis I-Hsin Salmon "Copper Star"
To jedna z tych hybryd, która znajduję się w kolekcji każdego storczykarza. Łatwo się prowadzi, rośnie w koszyczku i korze na parapecie północnego okna. Kwiaty są trwałe i delikatnie pachną.




Phalaenopsis Pantherina

Phalaenopsis Pantherina
Roślina w mojej kolekcji znajduje się od początku sierpnia. Uprawiana jest w orchidarium, gdzie średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 27* a nocą 23*. Podłoże tego storczyka powinno być stale wilgotne, zatem staram się zraszać storczyka co 2-3 dni. W orchidarium panuje wilgotność na poziomie 80-85%, która stanowi optymalny poziom wilgotności dla tego storczyka. W chwili obecnej roślina jest po kwitnieniu, Ma 4 piękne pędy, które zapewne będzie przedłużać.


Phalaenopsis Pulchra

Phalaenopsis Pulchra
Roślina znajduje się w mojej kolekcji od sierpnia tego roku.
Kupiłam ją z kwitnącym pędem, w stanie wymagającym opieki.Przesadziłam ją do nowego podłoża, umieścicłam w donicy z wilgotnym keramzytem i po miesiącu mogę stwierdzić, że roślina przystosowała się do warunków jakie jej zaoferowałam. Rośnie na parapecie północnego okna, w miejscu relatywnie widnym, ze światlem rozproszonym.

Phalaenopsis Pulchra: sierpień 2014.

Phalaenopsis Pulchra i Phalaenopsis I-Hsin Salmon 'Copper Star'

 Phalaenopsis Pulchra: wrzesień 2014. 

Orchidarium Dominiki

Dzień Dobry,

Mam na imię Dominika. Od ponad dwóch lat zajmuję się hodowlą storczyków.
Początkowo kupowałam wszystko, co nawinęło mi się pod rękę. 
Najczęściej były to marketowe hybrydy których mam w swojej kolekcji najwięcej.
Wraz ze zwiększeniem się ilości storczyków pogłębiałam swoją więdzę aż doszłam do momentu w którym postanowiłam "wyspecjalizować się". Wybrałam botaniczne odmiany Phalaenopsis. 

W chwili obecnej na całą moją kolekcję składa się 80 storczyków. A wśród nich:
-Phalaenopsis hybrydy nieoznaczone;
-Phalaenopsis botaczniczne, hybrydy pierwszo- i drugorzędowe:
1. Phalaenopsis Stuartiana
2. Phalaenopsis Pantherina
3. Phalaenopsis Javanica
4. Dtps. Siam Treasue Blue
5. Phalaenopsis Sanderiana
6. Phalaenopsis Violacea (Malaysia x var. Borneo)
7. Phalaenopsis violacea 'Sumatra'
8. Phalaenopsis Equestis
9. Phalaenopsis I-Hsin Salmon Coopper Star
10. Phalaenopsis lamelligera
11. Phalaenopsis Mariae
12. Phalaenopsis Mannii
13. Phalaenopsis Gigantea
14. Phalaenopsis Pulchra
15. Phalaenopsis Violacea var sumatra
16. Phalaenopsis Mini Mark
17. Phal. Princess Kaiulani Miki 
18. Phal.deliciosum v.hookerianum 
19. PHAL.EQUESTRIS ROSEA X PHILIPPINENSIS
20. PHAL.MICHOLITZII X CELEBENSIS
-Siewki hybryd pierwszo- i drugorzędowych
- Cymbidium,
-Oncidium,
-Dendrobium Nobile,
-Dendrobium Berry Oda
-Encylia Maculata,
-Brassia,
-Catleya,
-Cambrie.
Swoje phalaenopsis botaniczne i siewki trzymam głównie w dwóch mini orchidariach. Pozostałe rośliny przebywają na parapetach okiennych a w porze letniej w przypadku Dendrobium, Catleya, Brassia i Cymbidium na balkonie.